Amit a zöld rendszámról tudni érdemes
2024. április 18., csütörtök
A jól megszokott klasszikus fehér rendszámok mellett egyre több zöld rendszámos gépjárművet lehet látni az utakon, jelképezve a fenntartható közlekedés irányába ható törekvéseket. Milyen gépjárműveket jelöl a világoszöld alapszínű rendszám, kik igényelhetik, mi az igénylés menete, és milyen előnyökkel számolhatnak azok, akik tennének egy lépést a “zöldebb” autózás felé? – cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk válaszokat.
Mi számít elektromos járműnek?
A zöld rendszám a környezetkímélő járművek megkülönböztető jelzése. Környezetkímélő gépkocsinak számít a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet I. fejezet 2. paragrafus 6. pontja szerint
-
a tisztán elektromos gépkocsi;
-
a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága legalább 25 km;
-
a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely az előző pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km.
Hogyan igényelhető a zöld rendszám?
A zöld rendszámhoz való jogosultság feltétele a gyártó által kiállított típusbizonyítvány megléte, amely a Magyarországon forgalomba helyezett autók túlnyomó többségénél megtalálható. Azok az autók, melyeket Magyarországon 2015 őszétől kezdve helyeztek forgalomba és jogosultak zöld rendszám használatára, általában már az eredeti forgalomba helyezéskor megkapták a speciális rendszámot.
Amennyiben az elektromos autónk zöld rendszámra jogosult, de 2015 nyara előtt forgalomba helyezett, vagy külföldről behozott, az alábbiak szerint igényelhetjük a zöld rendszámot:
-
A Nemzeti Közlekedési Hatósághoz (NKH) szemlére kell vinni az autót, hogy igazolják az okmányiroda felé, hogy az autó valóban elektromos. A szemlére vigyük magunkkal a forgalmi engedélyt, a biztosítás érvényességét igazoló lapot, céges gépjármű esetében cégkivonatot, az aláírási címpéldányt (elég a másolat is), nem céges aláíró ügyintéző esetén pedig két tanúval is ellátott meghatalmazást.
-
Ezt követően az okmányirodában intézhető a rendszámcsere. Itt be kell nyújtani azokat az iratokat, melyek a szemléhez is szükségesek voltak, illetve a NKH-nál kapott Műszaki Vizsgálati Bizonyítványt, és a régi, lecserélendő rendszámot.
Milyen kedvezmények járnak a zöld rendszámú gépjármű üzembentartójának/tulajdonosának?*
-
Ingyenes parkolás (ennek részleteit önkormányzati rendeletek tartalmazzák).
-
Állami támogatás igényelhető az elektromos autó megvásárlására.
-
Céges autó esetében, ha az autót lízingelik, akkor ennek az ÁFÁ-ja visszaigényelhető. Az ÁFÁ-t a céges villanyszámlából a töltés után is vissza lehet igényelni.
-
Nem kell regisztrációs adót fizetni.
-
Nincs teljesítmény adó.
-
Mentesülünk az átírási illeték megfizetésétől.
-
Nincs cégautó adó.
Te is környezetbarát gépjármű tulajdonosa vagy? Még csak fontolgatod az autóvásárlást?
Kösd meg nálunk új vagy használt gépjárműved biztosítását! KGFB kalkulátorunk segítségével összehasonlíthatod a hazai biztosítók kötelező biztosítási ajánlatait és kényelmesen, gyorsan, online is megkötheted a számodra leginkább megfelelőt! Kattints ide a kalkulációért vagy kérj ajánlatot munkatársainktól:
https://zoldkotelezo.hu/calculation/kotelezo-biztositas-online
*Az információk a cikk írásának időpontjára vonatkoznak. A jogszabályok és a zöld rendszám, illetve a hozzá kapcsolódó előnyök bármikor változhatnak!